
Fra april 2009, vil et bredt utvalg av Turanza ER300 Ecopia dekk bli gradvis innført på det europeiske markedet. Bridgestone har valgt navnet ECOPIA for å betegne disse dekkene som svært drivstoff-besparende og miljøvennlige. I Japan, ble ECOPIA dekket først brukt på elektriske biler i 1991. I Europa monterte Volkswagen allerede i 1998 Bridgestone B381 Ecopia på modellen Lupo. På den tiden ble Lupo betraktet som "den mest miljøvennlige bilen i verden", med forbruk på kun 0,03 liter drivstoff per kilometer.
I dag blir noen versjoner av Opel Insignia og Mercedes S-klasse introdusert med Ecopia-versjoner av eksisterende mønstre og Toyota IQ er utstyrt med et helt nytt Ecopia dekk. De viktigste egenskapene til Ecopia er å redusere rullemotstand, drivstofforbruket og dermed CO2-utslippet. Den nye gummiblandingen i Ecopia er basert på nano-teknologi, som reagerer på molekyler på en slik måte at den tillater oppnår lavere rullemotstand og forbedret vått grep. Dette er i tråd med den grunnleggende filosofi for Bridgestones produktutvikling.
Bridgestone har sikkerhet som første prioritet i utviklingen av sine produkter, og den nye serien er designet for å ha utmerket grep samtidig som å bidra til lavere drivstoffutgifter og lave C02-utslipp. Gerry Duffy, Vice President, Sales & Marketing sa. "Vi annerkjenner den rollen dekk spiller ved å minske drivstofforbruket. Innføringen av Ecopia representerer en betydelig framgang når det gjelder å møte dagens forbrukerkrav for sikre dekk, og samtidig gi lave drivstoffutgifter "
Turanza ER300 Ecopia serien vil bli introdusert på markedet på Geneva Auto Salon i mars.
www.ecopia.no
Medieinformasjon :
Kjell Åge Røise, tlf. +47 23 14 36 00 |